Przebarwienia potrądzikowe
Przebarwienia są istotnym defektem kosmetycznym. Pojawiają się z powodu zwiększonej ilości melaniny oraz melanocytów. Im więcej melaniny znajduje się w naskórku tym przebarwienie jest ciemniejsze. Wyróżniamy takie przebarwienia jak:
- naskórkowe,
- skórne,
- skórno-naskórkowe.
Przebarwienia naskórkowe są pochodzenia melanocytowego, czyli ich powstanie powoduje nadmiar melanocytów w naskórku. Mogą być również związane z nadprodukcją melaniny przez prawidłową liczbę melanocytów.
Do przebarwień naskórkowych zaliczamy:
- piegi,
- ostudę,
- przebarwienia soczewicowate,
- przebarwienia pozapalne.
Przebarwienia pozapalne powstają po ustąpieniu stanu zapalnego. Najczęstszą przyczyną ich powstania jest trądzik, rzadziej uderzenia, oparzenia. Kobiety stosujące perfumy na odsłoniętych częściach ciała (szyi, nadgarstkach) i mające częsty kontakt promieniowanie słonecznym również są narażone na powstanie przebarwień pozapalnych.
Diagnostyka
Przebarwienia rozpoznaje się przy pomocy Lampy Wooda służy ona do precyzyjnej oceny głębokości zalegania ziaren barwnika w naskórku i skórze właściwej. Oglądanie skóry pozwala stwierdzić i ocenić kolor ich przebarwień. Przebarwienie naskórkowe jest barwy jasnobrązowej.
Leczenie
Podczas likwidacji przebarwień potrądzikowych stosuje się leczenie farmakologiczne w połączeniu z terapią odbarwiającą i szeregiem profesjonalnych zabiegów z dziedziny kosmetologii bądź dermatologii estetycznej.
- Mikrodermabrazja - ścieranie warstw komórek naskórka za pomocą kryształków tlenku glinu bądź diamentowego ostrza. W zależności od wybranych parametrów ostrza, za pomocą mikrodermabrazji można usunąć warstwy powierzchowne naskórka bądź cały naskórek aż do uzyskania mikrokrwawienia (z uszkodzonych naczyń włosowatych i powierzchownej nadżerki).
- Peelingi chemiczne - w zależności od wyboru substancji złuszczającej, stężenia, pozostawienia na skórze peelingi mają różną zdolność penetracji w głąb skóry. Peelingi powierzchowne złuszczają tylko naskórek, średnio-głębokie naskórek i pierwsze warstwy skóry właściwej, natomiast głębokie mają zdolność penetracji w warstwę siateczkowatą skóry właściwej.
- Kwasy owocowe - zaliczamy do nich np. kwas glikolowy, migdałowy czy mlekowy. Złuszczanie powoduje nie tylko usunięcie komórek zawierających melaninę i odnowę naskórka ale również zwiększenie przepuszczalności co nasila penetrację substancji wybielających.
- GlyKoPeel® - Jest to rodzaj peelingu dermatologicznego. W jego skład wchodzi kwas glikolowy (czynnik złuszczający), ekstrakt z Mącznicy lekarskiej, kwas kojowy (czynnik depigmentacyjny) oraz witaminy A, C i E. Ten rodzaj peelingu może być stosowany przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne.
- Środki depigmentacyjne - w ich składzie odnajdziemy substancje złuszczające, wybielające oraz wpływające na normalizacje melanogenezy. Cosmelan jest jedną z najskuteczniejszych kuracji wybielających. W skład Cosmelanu wchodzą czynniki mające działanie rozjaśniające i natychmiastowe, natomiast nie posiada substancji o działaniu kerayolitycznym. Preparat jest odpowiedni do każdego fototypu skóry, w pełni bezpieczny, można go wykonywać o każdej porze roku. Dzięki jego stosowaniu można również pozbyć się ostudy. W skład innych środków depigmentacyjnych wchodzą substancje takie jak: hydrochinion, arbutyna, kwas salicylowy, kwas glikolowy, stabilizatory formy witaminy C, pochodne witaminy A. Stosowanie środków wybielających wymaga przeprowadzenia systematycznej kuracji przez okres 6-8 tygodni. Jest to dobre uzupełnienie właściwej kuracji.
Przebarwienia pojawiające się po trądziku są dość uporczywe i nieestetyczne. Walka z nimi bez stosowania odpowiednich kremów w filtrem przeciwsłonecznym może okazać się walką z wiatrakami.