Trądzik pospolity

Czym jest trądzik?

Nasza skóra chroni organizm przed szkodliwymi wpływami zewnętrznymi. Za pośrednictwem specjalnych włókien nerwowych i krwinek do percepcji emocji odczuwamy uczucie gorąca, zimna, dotyku, nacisku, tarcia, bólu, itp. Wraz z gruczołami potowymi regulują zawartość wody w skórze i temperaturę ciała. Skóra jest naszym największym organem i stanowi jedną czwartą masy ciała.

Skóra składa się z trzech warstw:

 • cienkiego naskórka na którym znajdują się warstwy komórek,
 • skóry właściwej o grubości między 0.1 - 2mm. W tej warstwie znajdują się naczynia krwionośne, gruczoły łojowe, nerwy, włókna kolagenu i włókna elastyczne zapewniające właściwą siłę i elastyczność skóry,
 • tkanka podskórna w dużej mierze składa się z komórek tłuszczowych. Jest głównym elementem izolacji cieplnej, ochrony mechanicznej, rezerw energii, bierze również udział regulowaniu ilości wody w organizmie.

Trądzik nie jest problemem dotyczącym jedynie powierzchni skóry. Jest to dolegliwość, która zaczyna się znacznie głębiej.

Formy trądziku

Najbardziej rozpowszechnioną i najlżejszą formą jest trądzik pospolity. Związane jest z nim występowanie niezapalnych wykwitów takich jak zaskórniki otwarte, zaskórniki zamknięte, zapalne grudki, krostki, cysty, guzki, torbiele ropne.

Hormony a trądzik

Na początku dojrzewania, w organizmie każdego człowieka produkowana jest zwiększona ilość hormonów płciowych. Kobiety produkują głównie hormony płciowe żeńskie z niewielką ilością hormonów męskich zwanych androgenami. Zwiększona produkcja owych hormonów oznacza nie tylko wpływ na właściwości fizyczne, ale również na stan skóry. Zmiany w funkcjach i proporcjonalności każdej warstwy skóry oraz gruczołów mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi. W przypadku pojawienia się objawów trądziku i zwiększonego wydzielania sebum, odpowiedzialność spada na męskie hormony płciowe, zwłaszcza testosteron i produkty jego rozkładu.

Genetycznie posiadamy dany konkretny rodzaj skóry, dlatego też we wczesnym dzieciństwie trądzik nie występuje. Dzieci mają więcej problemów ze skórą wrażliwą i suchą. Ze względu na rozwój trądziku jego kluczowy moment przypada na okres dojrzewania, w którym to zaczynają się zmiany hormonów płciowych - androgenów. Te znajdują się nie tylko w jądrach, ale także w nadnerczach. Trądzik dotyka zarówno kobiety jak i mężczyzn, jednak mężczyźni zwykle przechodzą tego typu dolegliwość w sposób bardziej nasilony.

Oprócz hormonów ważnym pojęciem w zrozumieniu procesów powstawania trądziku jest - mieszek włosowy. Ten również ma swój niewielki wkład w powstawanie dolegliwości skórnych.

 • trądzik jest chorobą skóry spowodowaną zapaleniem gruczołów łojowych,
 • pojawia się u prawie 85% młodzieży - młodych dorosłych w wieku od 12 do 24 lat,
 • wraz z wyraźnymi wykwitami pojawiają się również zatkane pory, czyli ujścia gruczołów łojowych,
 • trądzik może rozwijać się głębiej i nie leczony pozostawia trudne do usunięcia blizny.

Wielu nastolatków cierpi na trądzik, dla niektórych jest to bardzo nieprzyjemne i długotrwały problem.

Przyczyny trądziku

Do trzech głównych przyczyn trądziku najczęściej zaliczane są:

 • zachwiania równowagi hormonalnej,
 • nieprawidłowe odżywianie,
 • niedostateczna lub nieprawidłowa pielęgnacja problematycznej skóry,
 • hormonalne predyspozycje, czyli nadmiar hormonów męskich zarówno u kobiet jak i mężczyzn,
 • pozostałe czynniki: stres, brak minerałów, brak witamin.

Wewnątrz i na zewnątrz

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że trądzik nie tylko chorobą skóry jest .. Skóra jest lustrem tego, co odbywa się wewnątrz naszego ciała, mówi nam o działaniu naszych organów wewnętrznych. Więc jeśli chcemy skutecznie leczyć trądzik, to nie wystarczy skupić się jedynie na leczeniu skóry z zewnątrz, należy również zadbać o wewnętrzna pielęgnację.

Leczenie trądziku pospolitego

Dziś możliwe jest leczenie trądziku na wiele sposobów. Rynek kosmetyczny oferuje szeroką gamę produktów przeciwtrądzikowych. Mogą to być kremy, żele do mycia twarzy, peelingi, toniki, maseczki czy antybakteryjne korektory. Oczywiście nie ma idealnego preparatu, który będzie odpowiedni dla każdej osoby z problemem trądzikowym. Aby znaleźć najlepszy kosmetyk, niestety najpierw trzeba przebrnąć przez te mniej skuteczne. Niektóre zbytnio wysuszają skórę, inne słabo matują co sprawia powstanie dodatkowego uczucia dyskomfortu. Nadmierne korzystanie z jakiegokolwiek produktu może spowodować nadmierną suchość skóry, naruszenie płaszcza hydrolipidowego co może doprowadzić do pogorszenia trądziku. Dlatego ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami umieszczonymi na opakowaniu kosmetyków.

Mycie skóry trądzikowej mydłem nie jest polecane, jedynym wyjątkiem jest stosowanie mydła siarkowego.

Salony kosmetyczne również posiadają w swoich ofertach szereg zabiegów, które mają na celu zmniejszenie dolegliwości trądzikowych. Między innymi jest to mechaniczne oczyszczanie skóry, kwasy owocowe czy mikrodermabrazja.

Aby zauważyć jakąkolwiek poprawę skóry konieczne jest dłuższe przeprowadzenie kuracji. Efekty przychodzą dopiero z czasem. Nadużywanie kosmetyków jak również częste zmiany używanych produktów może tylko pogorszyć stan skóry. Dlatego też najlepiej jest trzymać się jednego kosmetyku- tak długo jak będzie odpowiedni. Jeśli standardowe leczenie nie pomoże, należy zwrócić się do dermatologa w celu bardziej skutecznego leczenia, np. poprzez zastosowanie antybiotyku.

Oczyszczanie skóry, zbilansowana dieta, unikanie stresów, odpowiednia ilość snu oraz świeżego powietrza również są ważnymi elementami w walce z trądzikiem pospolitym. Równie ważne jest ograniczenie nasłonecznienia skóry. Oczywiście promienie słoneczne są potrzebne do produkcji witaminy D, jednak ich nadmiar jest bardzo szkodliwy.

Odpowiednia dieta

Jedz więcej owoców jednak unikaj pomarańczy, ponieważ te podrażniają skórę. Natomiast cytryna i jabłka doskonale oczyszczają skórę. Spożywanie warzyw i sałatek warzywnych, w których skład wchodzą brokuły, marchew, papryka i ogórki są jednymi z najlepszych. Rośliny strączkowe (fasola), olej z ryb (sardynki, tuńczyk, świeże ryby), chleb (pszenica, drożdże), mleko sojowe, ser, jaja, czosnek, cebula , orzechy zawierają cynk, który jest bardzo ważny dla skóry. Wśród witamin, które uzdrawiają skórę i odnawiają naskórek znajdziemy witaminę E, C, B-kompleks. Należy ograniczyć alkohol, wołowinę, papierosy, słodycze i wszystko co idzie w parze z dodatkiem cukru i słodzików. Unikać należy także tłuszcze zwierzęce.

 • Ostrożnie z jodem. Różne badania wykazały, że duża ilość jodu w diecie może powodować zmiany skórne takie jak trądzik. Osoby jedzące zbyt duże ilości i cierpiący na trądzik powinny zastanowić się czy właśnie to nie jest przyczyną wystąpienia trądziku.
 • Witamina A. Odgrywa ważną rolę w normalizacji funkcji skóry. Wystarczające ilości witaminy A znajdziemy w pomidorach, marchwi, nabiale i jajkach.
 • Cynk. Wyższe dawki cynku mogą być pomocne w leczeniu trądziku. Żywność o jego wysokiej zawartości to sery, ostrygi, drożdże piwne, kiełki pszenicy, sezam, mak. Płatki owsiane, płatki kukurydziane i musli hamuje spożycie cynku. Mając trądzik powinno się ograniczyć spożycie tych środków.
 • Witamina B. Duże dawki witaminy B6 i B12 mogą powodować trądzik. Witamina B6 znajduje się w ziemniakach, produktach zbożowych, wędlinach i mięsie. Najmniejsze jej ilości zawiera mąka pszenna (typ 500), porzeczki, jabłka, wiśnie, płatki kukurydziane. Witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego (nerki, wątroba, serce) oraz w mięsie chudym (serach, skorupiakach, jajach i rybach).

Podejście psychologiczne

Problemy dermatologiczne połączone są z samooceną i podejściem do życia. Psychologia pełni w tym przypadku dość dużą rolę. Ważne jest, aby starać się utrzymywać dobry nastrój. Odpowiednie nastawienie, zdaniem wielu ekspertów to najlepsza pomoc przy efektywnej walce z trądzikiem.

Zamów Acnezine teraz!