Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą (długoterminową) chorobą skóry, która powoduje zaczerwienienie i obrzęk, głównie na twarzy. Inne obszary, na które może mieć wpływ trądzik różowaty to głowa, szyja, uszy, piersi i plecy. Czasami trądzik różowaty ma wpływ na oczy. Może wystąpić zapalenie brzegów powiek lub spojówek, światłowstręt, zagięcie rogówki oka, kłucie a nawet pieczenie w oczach.

U osób cierpiących na tę odmianę trądziku pierwotnie można zauważyć tendencję do łatwo pojawiającego się rumienia. Tego typu choroba może rozwijać się przez długi czas. Często pojawia się trwałe zaczerwienienie, wykwity i widoczne naczynia krwionośne w centrum twarzy. Rozszerzone naczynia mogą ostatecznie objąć policzki, czoło, brodę i nos.

Obrzęk i zaczerwienienie twarzy jakie powoduje trądzik różowaty łatwo pomylić z innymi chorobami skóry, np. trądzikiem pospolitym czy oparzeniami słonecznymi. Z tego też powodu trądzik różowaty często nazywany jest niewłaściwie "trądzikiem dorosłych".

Kto cierpi trądzik różowaty?

Osoby dorosłe, zwłaszcza pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Najczęściej mają jasną karnację, blond włosy i niebieskie oczy. Jednakże, trądzik różowaty może pojawiać się również u dzieci i ludzi o każdym typie skóry. Trądzik różowaty jest często przekazywane genetycznie. Kobiety znacznie częściej cierpią na tego typu dolegliwość niż mężczyźni. Jeżeli trądzik dotknie mężczyznę najczęściej pojawia się w cięższej postaci. U kobiet zwiększone zaczerwienienie i rumień pojawia się w okresie przekwitania.

Skutki psychologiczne

Niektórzy uważają, że społeczne i emocjonalne skutki trądziku różowatego są gorsze niż jego fizyczne symptomy. Około 70% pacjentów cierpiących na trądzik uważa, że dolegliwość tego typu obniża pewność siebie i poczucie własnej wartości. Natomiast aż 41% stwierdza, że tego typu stan doprowadził do uniknięcia kontaktów publicznych lub nawet anulowanie zaangażowania społecznego.

Przyczyny powstawania

Choć dokładna przyczyna trądziku różowatego pozostaje zagadką, badacze uważają, że jest on powiązany z dziedziczeniem i czynnikami środowiskowymi. Naukowcy zastanawiają się co powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, które jest tak charakterystyczne przy trądziku różowatym. Oczywiście istnieją również inne teorie opowiadające o przyczynach powstania trądziku. Jedną z nich jest teoria mówiąca o działaniu roztoczy zwanych Folliculorum demodex, znajdujących się w mieszkach włosowych. Prawdopodobnie zatykają one gruczoły łojowe co prowadzi do stanu zapalnego i trądziku różowatego. Inni zaś twierdzą, że winna jest bakteria nosząca nazwę Helicobacter pylori, które powoduje zakażenia jelitowe i również może być przyczyną powstania nerwicy naczyniowej twarzy. Układ odpornościowy również odgrywa ważną rolę w rozwoju trądziku różowatego.

Odpowiednia pielęgnacja skóry pomaga kontrolować trądzik różowaty

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej pozwala na jego zmniejszenie i zapobieganie jego rozwojowi. Przyczyna jest leży w warstwie rogowej skóry, którą widzisz patrząc w lustro. Jest to najwyżej położona warstwa skóry. Osoby z trądzikiem różowatym mają delikatną i wrażliwą skórę. Odpowiednia jej pielęgnacja może pomóc zmniejszyć podrażnienia i uspokoić skórę.

Zalecenia dermatologów

  1. Unikanie szorowania lub otarć skóry dotkniętej trądzikiem różowatym. Mocne taktowanie lub czyszczenie skóry drażniącymi kosmetykami powoduje podrażnia skóry i powoduje pogorszenie się wyglądu trądziku.
  2. Delikatnie oczyszczanie. Przestrzeganie tych wskazówek może pomóc w zmniejszeniu prawdopodobieństwa podrażnienia skóry:
    • twarz myjemy tylko letnią wodą, nie gorącą,
    • należy stosować tylko łagodne kosmetyki, z niską zawartością alkoholu i niedrażniącym zapachem,
    • preparaty do mycia twarzy nakładamy na twarz opuszkami i delikatnie masujemy,
    • kosmetyk zmywamy delikatnie a zarazem dokładnie przy pomocy letniej wody,
    • pozostałości wody wycieramy w bawełniany ręcznik.
  3. Po umyciu skóra musi całkowicie wyschnąć. Wilgotna skóra jest najbardziej chłonna. Stosowanie leku w tym momencie może powodować pieczenie i kłucie. Aby zmniejszyć uczucie pieczenia należy odczekać 5-10 minut po umyciu skóry. Jeśli po upływie tego czasu skóra nadal jest podrażniona należy odczekać jeszcze dłuższą chwilę- nawet 20-30 minut.
  4. Stosowanie leków przed innymi kosmetykami. Zanim nałożysz na twarz krem z filtrem przeciwsłonecznym czy wykonasz makijaż, zaaplikuj na twarz leki. Przed nałożeniem kolejnego produktu należy odczekać 5-10 minut. To sprawi, że leki będą działać bardziej skutecznie.
  5. Kosmetyki z filtrem przeciwsłonecznym. Warto stosować je rano, wtedy pomagają chronić skórę przez cały dzień. Oczywiście pod warunkiem, że nie zawierają składników działających drażniąco na skórę.
    • Czego należy unikać? Przed zakupem kosmetyków przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej należy upewnić się, że nie zawierają alkoholu i zapachów mogących podrażnić skórę. Tego typu informacje znajdziemy na etykiecie umieszczonej na kosmetyku.
    • Czego szukać? Dobrze kiedy kosmetyki z filtrem przeciw promieniowaniu UVA i UVB mają współczynnik ochrony przeciwsłonecznej nie mniej niż 30 i zawiera w swoim składzie dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. Kosmetyki zawierające silikon również mogą pomóc w ochronie skóry a nawet zminimalizować zaczerwienienie skóry oraz kłucie. Na spisie składników znajdującym się na opakowaniu zamiast silikon może widnieć nazwa dimetikon lub cyklometikon.
  6. Staranne dobieranie produktów do pielęgnacji skóry. Kosmetyki nie mogą zawierać substancji które wykazują działanie drażniące. Należy unikać wszelkiego rodzaju preparatów mających na celu złuszczenie i ściągnięcie. Tego typu kosmetyki nie są mile widziane przez skórę objętą nerwicą naczyniową. Jakich składników zawartych w kosmetykach należy unikać? Na skórę objęta trądzikiem różowatym drażniąco działa:
    • alkohol,
    • oczar wirginijski,
    • zapach mentolu i mięty pieprzowej,
    • olejek eukaliptusowy,
    • olejek goździkowy,
    • kwas salicylowy,
    • mentol,
    • kamfora,
    • laurylosiarczan sodu,
    • i inne...
    Jeśli produkt zaaplikowany na skórę powoduje pieczenie lub kłucie - nawet po odczekaniu od jego zastosowania należy przestać go stosować i najlepiej usunąć z powierzchni skóry.
  7. Uważaj na produkty zmniejszające zaczerwienienie. Ich składniki mogą powodować podrażnienie skóry z problemem trądziku różowatego. Oczywiście jeżeli na etykiecie umieszczona jest informacja o ich przydatności przy retuszowaniu objawów nerwic naczyniowych można je stosować, a ich skład z pewnością jest bezpieczny i nie wywoła dodatkowego podrażnienia.
  8. Kosmetyki do makijażu. Należy unikać kosmetyków wodoodpornych i ciężkich podkładów, ponieważ te wymagają dokładnego demakijażu z powodu długiego utrzymywania się na skórze. Kosmetyki do demakijażu mogą podrażnić trądzik. Idealnymi produktami do wykonania makijażu są kosmetyki lekkie zawierające silikon i szerokie spektrum działania np. ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB.
  9. Śledzenie aktywności zmian trądzikowych. Ważne jest aby dokładnie śledzić nasilenie i załagodzenie zaczerwienienia na twarzy po użyciu danego preparatu. Notowanie reakcji skóry pomoże w nie popełnianiu kolejny raz tego samego błędu.

Łagodna pielęgnacja skóry połączona wraz z leczeniem trądziku różowatego pomoże uniknąć rozwoju trądziku różowatego oraz pomoże skutecznie utrzymać go pod kontrolą.

Zamów Acnezine teraz!